W dużym skrócie o szachach
Narodziny szachów
Początki gry w szachy sięgają lat 70. VI wieku. Za kolebkę królewskiej gry uznaje się Indie. W epoce Odrodzenia nastąpił „złoty okres” szachów, szczególnie w Hiszpanii i Włoszech, swój rozkwit osiągając na przełomie XVI i XVII wieku. Gra praktyczna stała już wówczas na wysokim poziomie, głównie dzięki analizom Gioachino Greco, Ruya Lopeza i Alessandro Salvio. Pojawiły się pierwsze podręczniki, a pojedynki mistrzów wzbudzały zainteresowanie coraz szerszych grup społecznych. O kultowym wymiarze gry szachowej informuje heroikomiczny poemat „Szachy” Jana Kochanowskiego odkrywający charakterystyczne dla Polski nazwy i interpretacje figur szachowych. Zgodnie z Kochanowskim była to gra królewska, choć uwielbiali ją też szlachcice i mieszczanie. Obecnie gra ta należy do najpopularniejszych strategicznych gier planszowych na świecie. O ich wpływie na nasze życie świadczą liczne zwroty używane w języku potocznym: ,,trzymać kogoś w szachu’’ czy ,,patowa sytuacja’’. Nic więc dziwnego, że Polacy zakochali się w szachach.
Szachy drewniane

Na rynku dostępnych jest wiele, wykonanych z rozmaitych materiałów, modeli szachów. Pośród nich największą popularnością cieszą się szachy wykonane z drewna. Łączące w sobie funkcjonalność, a także estetyczny wygląd znajdują się w wielu polskich domach. Cena drewnianych szachów zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Duży wpływ na nią ma wielkość zestawu, jakość materiału, a także metoda produkcji. Szachy dedykowane koneserom mogą osiągnąć cenę kilkuset, a nierzadko nawet kilku tysięcy złotych.
Wielkość szachów, a komfort gry
Duży wpływ na komfort gry ma niewątpliwie wielkość bierek oraz szachownicy. Najchętniej wybierany zestaw szachowy posiada planszę o wielkości 50×50 cm. Średnica podstawy pojedynczego pionka nie powinna być większa od pola gry. Takie połączenie zapewnia świetną przejrzystość pola bitwy, co przekłada się na ostateczny wynik rozgrywki.
Materiał, a cena
Bez wątpienia największy wpływ na cenę szachów posiada materiał, z którego wykonano zestaw. Im droższy surowiec, tym droższy jest produkt. Pośród dostępnych na rynku modeli najchętniej wybierane są szachy i bierki wykonane z mahoniu, jaworu, olchy, klonu, buka, a nawet palisandru. Dobrą alternatywą na początki przygody z szachami są szachownice wykonane z grubej sklejki. Taki zestaw cechuje się niższą ceną przy jednoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności.
Metoda produkcji
Początkujący szachista decydujący się na szachy drewniane ma twardy orzech do zgryzienia przy wyborze metody, jaką został wykonany zestaw szachowy. Możemy wyróżnić trzy podstawowe sposoby produkcji.
Zdecydowanie najbardziej popularna technika polega na wypalaniu pól szachownicy odpowiednimi drucikami. W ten sposób w planszy powstają wgłębienia, które oddzielają poszczególne pola od siebie.

Najprostszą metodą, niekoniecznie najtańszą, jest druk sitowy. Plansza powstaje poprzez wykonanie na szachownicy odbitki, przetłaczając farbę przez odpowiednią matrycę. Przy użyciu sitodruku można uzyskać tak spektakularne efekty, jak na przykład szachy Królewskie z naszej oferty.

Najbardziej ekskluzywną i poszukiwaną techniką jest intarsja. Szachy intarsjowane powstają przez wykładanie powierzchni szachownicy innymi gatunkami drewna, czasem podbarwianymi, bejcowanymi lub podpalanymi. Każde pole na szachownicy jest osobno nakładane i malowane. Zapewnia to doskonały efekt wizualny. Walory estetyczne tej metody powodują, że profesjonalne, turniejowe zestawy szachowe są najczęściej wytwarzane w ten sposób.

Bierki – pionki – figury
Nazwa figur zależna jest od regionu, w którym przebywamy. Pionki, bierki czy figury to najczęściej występujące w Polsce nazwy. W zależności od indywidualnych preferencji użytkowników figury mogą być proste i surowe. Modernistyczny wygląd sprawia, że użytkownicy w pełni oddają się grze. Oprócz nich dostępne są szachy o standardowym kształcie Staunton, a także egzemplarze kolekcjonerskie, których cena sięga kilkuset złotych.
Drewno od zawsze uważane było za materiał ekskluzywny. Dziś dzięki nowym technologiom jego obróbka jest znacznie łatwiejsza, a tym samym cena staje się bardziej przystępna dla użytkowników. Oczywiście pośród nich znajdują się rzeźbione, ręcznie zdobione modele, które ze względu na cenę stają się jedną z ozdób domu.
Stopień zaawansowania, a wybór zestawu do gry
Decydując się na zakup szachów warto zastanowić się nad stopniem zaawansowania. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą grą powinny wybrać tańsze modele. Wszystko po to, aby sprawdzić, które spośród dostępnych na rynku modeli jawią się jako najwygodniejsze. Pamiętajmy, iż szachy powinny nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim dostarczać nam przyjemności wynikającej z prowadzenia rozgrywki z przeciwnikiem. Osoby, które grają w szachy na wysokim poziomie, albo biorą udział w zawodach szachowych, powinny zwrócić swoją uwagę na modele turniejowe.

Gra w szachy wspomaga rozwój pamięci, a także logicznego myślenia. Z tego względu dedykowana jest osobom w każdym wieku. Dużą zaletą gry w szachy jest niezmienność zasad, która pozwala zakup wysokiej klasy narzędzi, które będą służyły przez dziesiątki lat. Jeden kunsztownie wykonany zestaw może stanowić cenną pamiątkę rodzinną, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.