Jak przygotować się do turnieju szachowego?

Każdy szachista marzy, że okaże się tym najlepszym, że uda mu się zagrać wspaniałą partię i zdobyć tytuł arcymistrza. Dlatego należy zadbać, by grać jak najlepiej. Jak w każdym sporcie o sukcesie decydują nie tylko treningi, ale też odpowiednie przygotowanie do święta sportu, jakim są turnieje szachowe.
Każdy szachista ma swój własny sposób na zawody szachowe — warto poznać podstawowe techniki i samemu nauczyć się tak umiejętności koncentracji, jak i odpoczynku.
Często młodzi ludzie i gracze traktują rozgrywki szachowe tak, jak ważny egzamin i na przykład porady dotyczące przygotowania się do matury przekładają jeden do jednego. Nie jest to złe rozwiązanie, ale pamiętaj, nauczyciele i egzaminatorzy chcą, abyś zdał. Co innego turniej szachowy – zasady są po to, by umożliwić starcie.
Zadbaj o swoje ciało
Norweski arcymistrz szachowy Magnus Carlssen powiedział, że podczas turniejów przesypia niemal cały czas, gdy nie gra. Gdy zbliżają się turnieje szachowe, warto się wysypiać. Łatwo to powiedzieć, ale trudniej zrobić. Przede wszystkim odstaw używki: kawę, herbatę i w szczególności napoje energetyzujące. Przed dniem turnieju warto wybrać się na dłuższy trening — i to nieszachowy! Wybierz się na jogging czy wycieczkę, tak by być zmęczonym fizycznie… i dobrze się po tym wyspać.
Sprawność fizyczna jest zresztą bardzo istotna dla sprawności umysłowej podczas trudnych zmagań umysłowych, jakimi bez wątpienia są turnieje szachowe. Karpow podczas meczu z Kasparowem był od niego o dwanaście lat starszy i w końcu ich zmagania po ponad trzydziestu partiach musiały zostać przerwane ze względu na ich stan zdrowia.
Podobnie, Jan Niepomniaszczij nie mógł wytrzymać szóstej rozgrywki z mistrzem świata Carlsenem. Jeśli zatem chcesz przygotować się na intensywne zawody szachowe, zapisz się na siłownię! Kasparow z reguły pływał przez godzinę, a potem ćwiczył boks przed każdym treningiem szachowym.
Innym ważnym czynnikiem wpływającym na twoją sprawność umysłową jest dobre odżywianie się. Zanim rozpoczną się zawody szachowe, dowiedz się, czego potrzebuje twoje ciało. Warto stronić od słodyczy… z drugiej strony jednak cukry proste to dobre paliwo dla mózgu, a czekolada zawiera dużo magnezu. Zawodowi szachiści czasem mają lekarza drużynowego i dietetyka i należy polegać na ich radach.
Studiuj szachy
Poza przygotowaniem fizycznym ćwiczenia to świetny sposób na turniej szachowy. Zasady doświadczonych graczy zakładają poświęcenie 15 minut dziennie na studiowanie problemów, zagadek, przykładowych rozgrywek — i gdy zbliżają się zawody szachowe, ten czas można zwiększyć do co najmniej pół godziny.
Doświadczeni szachiści zalecają też studiowanie otwarć. Dobrze dobrane otwarcia i obrony potrafią zdeterminować przebieg całej gry. Poczytaj trochę na temat obron i powszechnie używanych strategii — często ze znanymi przeciwnikami można przewidzieć, jak rozpoczną rozgrywki szachowe
Najlepszą radą jest ćwiczenie na swoim poziomie: znajdź problemy, czy wyzwania, które wydają ci się raczej łatwe… ale nadal czujesz, że musisz się przy nich wysilić. W ten sposób będziesz stale czuć się zmotywowany.
Rozgrywaj partie
Oczywiście, najlepszym sposobem na przygotowanie się do turnieju jest stała gra w szachy. Jeśli jednak masz na myśli turnieje szachowe dla profesjonalistów, musisz grać z mentorem, który wskaże ci obszary, gdzie musisz jeszcze poprawić swe umiejętności.
Warto sięgnąć po szachy szybkie lub błyskawiczne, nawet jeśli zbliża się klasyczny turniej szachowy. Zasady blitzu dają ci tylko kilka minut na wszystkie Twoje ruchy. Dzięki temu, że gra toczy się szybciej, nauczysz się szybko reagować na zegar i wykorzystywać ruchy przeciwnika. W ten sposób wypracujesz też sobie „refleks szachisty”, a raczej umiejętność automatycznego reagowania na często wykonywane ruchy.
Przed przygotowaniem się do turnieju trzeba też poznać jego regulamin — jego warianty, wpisowe, system turniejowy (szwajcarski czy pucharowy). Nie daj się zaskoczyć szczegółom!I najważniejsze: pamiętaj, że to sport i że grasz dla własnej przyjemności i satysfakcji. Turnieje szachowe to okazja do spotkania się z innymi miłośnikami tej gry i wspólnego uczestniczenia w sportowej rozgrywce zgodnej z zasadami fair play.