You are currently viewing Najsłynniejsi mistrzowie szachowi wszech czasów

Najsłynniejsi mistrzowie szachowi wszech czasów

Szachy to wyjątkowa gra: nawet wśród sportów indywidualnych to dyscyplina, w którym mierzą się silne osobowości. Doświadczeni mistrzowie szachowi często słyną ze swojej siły charakteru — często też z inteligencji i poczucia humoru. 

Krążą liczne anegdoty o mistrzach szachów, ciekawych pojedynkach i problemach szachowych. Często zadajemy sobie pytanie, kto był największym szachistą wszech czasów. Trudno powiedzieć — także dlatego, że zasady królewskiej gry zmieniały się z czasem. Jednak wiemy, jacy byli wybitni mistrzowie szachowi.

Mistrzowie świata w szachach to często obywatele Związku Radzieckiego — wielu też ma żydowskie pochodzenie. Hebrajczycy od zawsze kładli nacisk na użyteczność logicznego myślenia, ćwiczeń umysłowych i inteligencji. Podobnie, Rosjanie bardzo szanują sport szachowy, ale wiele innych narodów odcisnęło się na królewskiej grze

Garri Kimowicz Kasparow

W opinii wielu osób “Gary” Kasparow, rosyjski arcymistrz szachowy żydowsko-ormiańskiego pochodzenia, jest jednym z najsłynniejszych mistrzów szachowych. Zaczął grać jeszcze jako pięciolatek i w wieku szesnastu lat zdobył tytuł arcymistrza. Związek Radziecki kładł wielki nacisk na sport szachowy, chcąc udowodnić, że Rosjanie są równie inteligentni, co ich wrogowie zza żelaznej kurtyny — Kasparow stał się zatem krajowym celebrytą.

W 1984 na meczu o mistrzostwo świata Kasparow spotkał się ze swoim rodakiem, także wielkim szachistą, Anatolijem Karpowem. Karpow był wtedy o dwanaście lat starszy — i pięć miesięcy zmagań i 36 partii doprowadziło do tego, że dwaj mistrzowie szachowi byli wyczerpani. Ich spotkanie FIDE uznało za nierozstrzygnięte i doprowadziło do zmiany regulaminu. 

Rok później Kasparow ponownie spotkał się z Karpowem… i został trzynastym i jak dotąd najmłodszym mistrzem świata w szachach. Kasparow przeszedł na szachową emeryturę w roku 2005, zajmuje się trenowaniem, pisaniem książek i polityką — ale jego biografia jest niezwykle ciekawa.

Akiba Rubinstein

Akiba Rubinstein często bywa uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich szachistów. Urodzony pod Łomżą w roku 1880, pierwotnie miał zostać rabinem — ale szybko został zawodowym szachistą. W 1906 stał się wicemistrzem carskiej Rosji. Ponieważ Polska przez sporą część jego życia nie była niepodległa, Rubinstein tytuł „mistrz Polski w szachach” zdobył tylko raz.

Jego życie byłoby materiałem na fascynujący film czy serial, w niczym nieustępujący serialowi „Gambit królowej”.  Rubinstein borykał się z biedą — czasem nie stać go było na wpisowe w turniejach. W ciągu roku wygrał pięć międzynarodowych turniejów szachowych — ale stale nękała go OCD, nerwica natręctw i lęk przed ludźmi. W końcu opuścił Polskę (zachowując jednak polskie obywatelstwo) i przeniósł się do Belgii.

Legenda głosi, że ukrywał się w szpitalu dla umysłowo chorych, gdzie odwiedzili go Niemcy, podejrzewając, że symuluje. Kiedy zapytali, czy jest szczęśliwy w szpitalu, arcymistrz szachowy odpowiedział: „Nie”. „A może chce się pan przenieść do Niemiec?”. „Dlaczego nie?”, odpowiedział Rubinstein „W takim razie jest pan naprawdę szalony”, uznali hitlerowcy. Tak czy siak, Rubinstein zmarł w zapomnieniu w Belgii, po latach ukrywania się przed nazistami.

Magnus Carlsen

Sven Magnus Øen Carlsen to norweski arcymistrz szachowy i w roku 2022 aktualny mistrz świata w szachach. Gdy zdobył tytuł, był niewiele starszy od Kasparowa — ci dwaj mistrzowie świata w szachach zresztą przez pewien czas współpracowali. Kasparow twierdził, że Carlsen był „zdolny, ale leniwy” – widocznie Norweg przestał być leniwy. W wieku 19 lat stał się numerem 1 w klasyfikacji FIDE. 

Carlsen to nie tylko aktualny mistrz świata w szachach — jest też pierwszą osobą, która równocześnie była mistrzem świata w szachach klasycznych, szybkich i błyskawicznych. Jak widać, jego siłą jest ambicja i umiejętność szybkiego reagowania. Carlsen pokonał Viswanathana Ananda z Indii, ojczyzny szachów, i w 2013 roku sięgnął po tytuł mistrza świata. Utrzymał go przez kilka lat, ale nie planuje bronić go w 2023 roku. Być może okaże się, że następnym mistrzem świata zostanie jego rywal, Jan Niepomniaszczij z Rosji. Sam Carlsen jednak nie przechodzi na emeryturę — młody arcymistrz szachowy od mistrzostw woli wielkie turnieje.

Dodaj komentarz